تعریف CRM
هدف از هر کسب و کاری ، ایجاد و نگه داشتن مشتری است. (پیتر دراکر)
مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM، نرم افزاری است که با هدف اتوماسیون فعالیتهای فروش و بازاریابی و نیز مدیریت فعالیتهای مرتبط با فروش و خدمات در داخل یک سازمان مورد استفاده قرار میگیرد. (ماکروسافت)
مدیریت ارتباط با مشتری، راهی برای تشخیص و تعیین هویت مشتریان، جذب و نگهداری آنان است. (توماس سیبل)
به طور کلی هر تعریفی که از CRM آورده شود این مفهوم را در برمیگیرد که هر فرایندی که مربوط به مشتری است و  سیستم نرم افزاری به ابزار اتوماتیک تجهیز میشود مدیریت ارتباط با مشتری گفته می شود . این فرایندها شامل بازاریابی و فروش ، خدمات به مشتری ، تسهیل در انجام کارهای روزانه، یادآوری ها و ... است.
 

سوالاتی که نیاز شما را به CRM نشان میدهد
چه کاری را در چه زمانی انجام دهیم؟ مشتریان و فرصت های  ما دقیقا کجا هستند؟
آخرین اقداماتمان چه بوده است؟
کارهای تیم فروش و تیم پشتیبانی و خدمات تطابق دارد؟
از رفتن کارمندان کلیدی خود می ترسید؟
به دنبال ابزار بهتری برای ارتباط با مشتریان و مشتریان  احتمالی خود دارید؟
اگر سوالات فوق و سوالات از این قبیل در سازمان شما وجود دارد قطعا نیاز به CRM در سازمان شما حس می شود.
Crm ها کارایی های بسیاری دارند که هر شرکت برحسب نیاز خود از آنها استفاده میکنند اما این نیاز به crm در اکثر شرکتها حس میشود تا با کمک آن از تمامی مشتریان ، شماره تماس ها ، فعالیت های انجام شده ، کارهای  در دست اقدام و انجام شده ، کمپین ها ، قرار ملاقات ها ، فاکتور ها و پیش فاکتور ها ، پرداختی ها و چک ها و ... در یک نگاه آگاه شویم تا پروسه انجام و پیگیری هرکار راحت و کوتاه شود. شما به کمک crm سیستم بازاریابی خود را میسازید و می توانید بازار هدف خود را پیدا کنید.
 
 
بهترین CRM
مهمترین قسمت کار با crm فرهنگ استفاده از آن در سازمان یا شرکت شماست پس حتما راحتی استفاده از آن اولین نکته است، فرض کنید قصد حرکت از تهران به شیراز را دارید و سه وسیله ی نقلیه ( دوچرخه ، اتومبیل ، هواپیما ) در دسترس شماست حتما اکثر ما اولین گزینه ی انتخابیمان هواپیماست اما همین که در کابین قرار بگیرید با دکمه ها و ابزارهای بسیاری روبرو میشوید که با وجود دفترچه ی راهنما، کار کردن با آنها بسیار دشوار است پس نیاز به آموزش ها و کمک های فراوانی دارید تا به سلامت با آن سفر کنید و این آموزشها زمان بسیاری از شما خواهد گرفت . توجه داشته باشید این آموزش ها را تک تک افراد سازمان شما باید فرا بگیرند.
کمتر کسی هم هست که با وجود راحت بودن استفاده از دوچرخه بخواهد این مسیر را رکاب بزند. پس گزینه ی بهتر استفاده از اتومبیل است که آموزش رانندگی با آن کوتاه و راحتتر است. البته این به این منظور نیست که همه از اتومبیل یا crm راحتر استفاده کنند بلکه به این منظور است که تمامی جوانب را در انتخاب crmدرنظر بگیریم.
نکته ی دوم این است که اتومبیل انتخابی شما حتما باید امکانات اساسی مورد نیاز شما را داشته باشد به عنوان مثال اگر اتومبیل شما چرخ نداشته باشد امکان سفر با آن وجود ندارد اما اگر سیستم صوتی قوی نداشته باشد امکان سفر با آن نیست؟ پس به دنبال سی ار امی باشید که نیازهای شما را برطرف کنید و تا میتوانید از امکانات اضافی دوری کنید .
این نکته را در ذهن داشته باشید به دلیل تغییر روند انجام کارها در شرکت شما کارمندانتان به این تغییر واکنش نشان میدهند ولی با گذشت زمان و ایجاد فرهنگ استفاده از crmهمگی به این سیستم عادت خواهند کرد و بدون استفاده از آن مجبور خواهند بود مسیر طولانی تهران تا شیراز را پیاده راه بروند ،پس با یک انتخاب درست فرهنگ سازی استفاده از سی ار ام را راحت خواهید کرد.