CRM  چیست؟
واژه CRM مخفف عبارت Customer Relationships Management به معنای مدیریت ارتباط با مشتری می باشد.
CRM به شما در جمع آوری اطلاعات و سوابق مشتریان و افزایش سرعت عمل شما در پاسخگویی به آنها کمک می کند که این امر موجب جلب رضایت مشتریان و باعث افزایش میزان فروش شما خواهد شد. 
از مزایای CRM دیدن عملکرد کارکنان، پیش بینی فروش، تحلیل مارکتینگ، پیدا کردن نقاط قوت و ضعف سازمان، تشخیص موقعیت های با ارزش کاری و در نهایت رسیدن به اهداف سازمان می باشد.
همچنین سرعت در برآورده کردن نیاز مشتری که زمینه را برای بازاریابی منجر به فروش و مراجعه مجدد مشتری فراهم می کند و صرفه جویی در هزینه برای تبلیغات، افزایش میزان کیفیت در سرویس دهی به مشتری، آشنایی بیشتر با نیازها و خواسته های مشتریان، حفظ مشتری در دراز مدت و جلوگیری از اتلاف انرژی و هدر رفتن سرمایه انسانی و مالی سازمان نیز که منجر به ارائه هرچه بهتر خدمات می گردد، از دیگر مزایای CRM می باشد.
سنجش و ارزیابی عملکرد سازمان خود یکی از پارامترهای مهم در CRM می باشد. با استفاده از CRM می توان مشکلات موجود و نواقص را شناسایی و رفع کرد، جدول افت و خیز بدست آورد و نقاط قوت و ضعف سازمان را مشخص کرد.
CRM از هزینه ها کاسته و باعث افزایش منافع یک سازمان در راستای رسیدن به اهداف آن سازمان می باشد.
نرم افزار CRM از هر روز کاری یک گزارش زنده به مدیریت سازمان می دهد،تا مدیر از تعداد تماس ها، تعداد مشتریان احتمالی یا قطعی موجود، مبالغ فروش و رفتار کارمندان با مشتریان و خواست های مشتریان اطلاع داشته باشد.
در نهایت سیستم CRM به شما کمک می کند تا به کسب و کار خود نظم دهید، بین کارشناسان فروش رقابت ایجاد کنید و سطح فروش خود را بالا ببرید.